Klatka dla gryzoni – jaką wybrać i czym wyposażyć?

klatka dla gryzoni

Domowi pupile są dla nas bardzo ważni, dlatego staramy się jak najlepiej dbać o ich codzienny komfort. Posiadając w domu małego gryzonia należy zadbać o to, aby posiadał odpowiednią dla siebie klatkę – bezpieczną, pozbawioną szkodliwych elementów, prawidłowo wyposażoną oraz jak najlepiej dopasowana rozmiarem i kształtem. Jak zatem dobrać najlepszą klatkę dla gryzonia i czym kierować się przy jej wyborze?

Jaką klatkę dla gryzoni wybrać?

W ofercie sklepów zoologicznych możemy znaleźć wiele przeróżnych modeli klatek dla gryzoni. Jedną z ważniejszych rzeczy będzie ustalenie odpowiedniego rozmiaru klatki. Dla mniejszych gryzoni odpowiednim rozmiarem będzie klatka 40×60, natomiast jeśli posiadamy większe zwierzątka, będzie trzeba zadbać o większą klatkę, aby zapewnić im jak najwięcej przestrzeni.

Ważną kwestią jest też materiał, z jakiego klatka dla gryzoni powinna by wykonana (zobacz). Klatki plastikowe są powszechnie dostępne i atrakcyjne cenowo, jednak lepszym wyborem będzie klatka drewniana. Kupując dobrej jakości klatkę, w odpowiednim dla naszego gryzonia rozmiarze, należy pamiętać także o jej dobrym ustawieniu. Najlepszym miejscem będzie kącik z dala od kaloryfera oraz nie za blisko okna, aby nie narażać gryzonia na zbyt silne działanie promieni słonecznych.

Jak wyposażyć klatkę dla gryzoni?

Aby nasz gryzoń czuł się jak najlepiej, w jego klatce powinny znaleźć się takie elementy jak:

  • miska na karmę,
  • poidełko na wodę,
  • kuweta,
  • domek dla gryzonia.