Jakie są zalety podróży pociągiem?

Obecnie ludzie przemieszczają się praktycznie bez ustanku: na zakupy, na uczelnię, do szkoły czy do pracy. Możemy podróżować dla przyjemności, z powodów zawodowych czy rodzinnych. Za każdym razem rozważamy wybranie właściwego środka transportu. Chcemy, żeby było jak najtaniej i najwygodniej. Nierzadko okazuje się, iż najlepszym rozwiązaniem jest wybranie podróżowania pociągiem. 

Podróżowanie pociągiem – zalety

Coraz częściej rozmawia się o zaletach przemieszczania się pociągami – nie bez przyczyny. Bez względu na to, czy zamierzamy przemieszczać się z jednego miasta w Polsce do drugiego, czy też może zainteresowani jesteśmy podróżowaniem poza granicę, zawsze warto brać pod rozwagę ten typ transportu.

Takie dojazdy oszczędzają nasze pieniądze oraz czas. Nawet jeśli posiadamy swoje auto, to kiedy będziemy w nim jedynymi pasażerami, przemieszczanie nim będzie dużo droższe, aniżeli pociągiem. Koszty przeglądów, paliwa, dokonania wymiany filtrów, zużytych już klocków hamulcowych oraz ogumienia – wszystko to gromadzi się, kiedy każdego dnia jeździmy samochodem do szkoły czy do pracy. Kiedy kupimy bilet okresowy na pociąg, zapłacimy jedną kwotę i nie będziemy musieli martwić się o cokolwiek innego.

Ponadto, gdy jedziemy gdzieś w pociągu, nie jesteśmy zmuszeni do stania w korkach. Tory, jak wiadomo, są specjalnie wydzielone, dzięki czemu inne pojazdy nie mają tam wstępu. Tym samym nie ma mowy o utworzeniu się żadnych korków. Nie musimy stać za całymi rzędami samochodów w tak zwanych godzinach szczytu. To może zdecydowanie zaoszczędzić nasz czas. A gdyby tak zamiast bezsensownego marnowania czasu na dojazdy, robić coś produktywnego? Przeczytać książkę, popracować, przygotować listę zakupów, przejrzeć wiadomości? Kiedy siedzimy za kierownicą, musimy pozostać cały czas skoncentrowani. Korzystając z pociągu, możemy najzwyczajniej sobie usiąść i zajmować się sobą.

Miejmy również na względzie, iż jest to rozwiązanie jak najbardziej ekologiczne. Pociągi zaliczane są do transportu publicznego, a korzystanie z niego prowadzi do redukcji emisji spalin. Warto wybierać rozwiązania, które pozwalają dbać o środowisko naturalne, tym bardziej w chwilach, gdy ilość smogu przekroczy wszelkie ustalone normy.

Bilet miesięczny na pociąg – kiedy warto go kupić?

Bilet miesięczny na pociąg warto będzie nabyć, kiedy przemieszczamy się w sposób regularny. Jeśli każdego dnia dojeżdżamy na uczelnię, do szkoły czy do pracy, to bilet okresowy będzie najkorzystniejszym pod względem finansowym rozwiązaniem. Jeżeli podróżujemy do jakiegoś miejsca regularnie, jednak nie codziennie, warto, abyśmy przeliczyli sobie czy taki bilet miesięczny na pociąg nie wyjdzie nas taniej. Studenci wracający co tydzień do domu, podróżują na określonych trasach, czasami nawet 5 razy w ciągu miesiąca. Nierzadko okazuje się, iż bilety tam i z powrotem wyjdą drożej, aniżeli bilet okresowy na omawianą trasę. Poza tym nie musimy za każdym razem myśleć o zakupie kolejnego biletu.