Akwarystyka – hobby związane z egzotyką

Akwarystyka - hobby związane z egzotyką

Akwarystyka posiada wiele zalet. Jedną z nich, jest na pewno niewielki nakład czasu i pracy, jakich wymaga od nas to właśnie hobby. W porównaniu do trzymania w domu kota, psa czy królika, rybki akwariowe i egzotyczne rośliny, nie wymagają od nas aż tyle zaangażowania. Ogromnym walorem edukacyjnym akwarystyki, jest nauka przez dzieci oraz młodzież odpowiedzialności i systematyczności. Rybki należy przecież regularnie karmić, a zbiornik akwarium oczyszczać i odświeżać. Ważna jest także kontrolowanie temperatury wody. 

Biotop – biocenoza i ekosystem występujący w akwarium

Hobby to pozwala również na stworzenie tzw. biotopu, czyli środowiska życia biocenozy i środowiskowej części ekosystemu. Awaryjny biotop, pozwala na prowadzenie obserwacji jego stopniowego rozwoju. Jakie zwierzęta możemy hodować w szklanym zbiorniku? Na pewno, mogą to być słodkowodne ryby akwariowe, takie jak spotykane w polskich sklepach zoologicznych cierniki z gatunku Gasterosteus aculeatus, cierniczki Pungitius pungitius, kiełby krótkowąse Gobio gobio oraz różanki Rhodeus sericeus.

bogata akwarystyka

Akwarystyka popularna w Polsce

Popularne w Polsce cierniki, to także kat, kolka i czart. Wszystkie one należą do grupy ryb ciernikowatych. Ryby te, mogą tworzyć dwie podstawowe formy: słodkowodną oraz morską. Cierniki, występują w Morzu Bałtyckim i spotkać je można głównie, przy ujściach rzek do morza. Rośliny akwariowe natomiast, dotyczą szczególnej grupy roślin, które mogą być hodowane w akwariach, terrariach oraz w paludariach. Produkty do domowej akwarystyki znajdziesz pod adresem https://www.e-sas.pl/akwarystyka.