Na jaki czekan warto postawić na samym początku?

Turystyka górska cieszy się ogromną popularnością. W Polsce można spotkać bajecznie piękne trasy. Podobnie jest w Europie. Nic tylko pójść w góry, aby móc sobie udowodnić, że można dotrzeć prawie wszędzie. Zanim jednak dojdzie do takiej eskapady, należy uzbroić się w odpowiedni sprzęt. Przydadzą się raki, ale nie można zapominać o czymś takim, jak czekanJest to tak samo ważny sprzęt, jak ciepłe ubrania w górach.

Sprzęt dla początkujących

Osoby, które mają już doświadczenie z turystyką górską, nie będą miały problemu z tym, aby wybrać prawidłowy sprzęt. Gorzej, jeżeli jest się osobą początkującą. Oto kilka uwag, które powinny być pomocne przy wyborze właściwego sprzętu do uprawiania turystyki górskiej.

Na sam początek czekan, który dla osób początkujących określany jest mianem podstawowym. Tego typu urządzenia posiadają nawet swoje normy, na które należy zwrócić uwagę. Aktualna norma to EN 13089:2015. Do tego czekany są sklasyfikowane, jako dwa typy. Ten dla osób początkujących to TYP 1. Nazywane są one także wersją turystyczną, która jest w stanie poradzić sobie ze śniegiem oraz lodem. Przy tej okazji warto wspomnieć o TYPIE 2, który dedykowany jest nie tylko na śnieg i lód, ale doskonale radzi sobie także na skałach.

Dobry czekan na trasę

Wśród grotołazów panuje takie przekonanie, że osoby nie mające jeszcze doświadczenia, powinny na samym początku poczuć czekan w ręce. O co dokładnie chodzi? Początkujący muszą zdecydować się na sprzęt, który ma nieco większą wagę, od tych dedykowanych dla osób zaawansowanych. Może wydawać się to dziwne, ale tylko dzięki temu można nauczyć się operować takim urządzeniem w górach. Z czasem przyjdzie czas na to, aby wybrać czekan, który aż tyle nie waży. Chociaż nie trzeba się bać – dla żadnej osoby nie będzie to na tyle duża waga, aby sobie z nią nie poradził.

Decydując się na zakup sprzętu do turystyki górskiej, warto bazować na doświadczeniach innych osób oraz opiniach, jakie można znaleźć w https://www.polarsport.pl/wspinaczka/czekany.html. Tylko dzięki temu uda się znaleźć sprzęt dobry i wytrzymały.