Lonża wspinaczkowa – charakterystyka, rodzaje i zastosowanie

Drogi turystyczne via ferrata to bardzo popularne i bezpieczne szlaki dla osób o różnym stopniu umiejętności wspinaczkowych. Droga tego typu składa się z zamocowanych w skale stalowych lin, drążków, drabinek, stopni i łańcuchów. Wspinacze do asekuracji stosują specjalne lonże.

Jak działa lonża wspinaczkowa do via ferraty?

Lonża to wytrzymała lina lub pas wyposażony w punkt mocujący, karabinki oraz metalową płytkę hamującą lub specjalnie zszywaną pętlę do minimalizowania energii upadku. Punkt mocujący służy do przypięcia liny do łącznika uprzęży. Samą lonżę z kolei mocuje się za pomocą dwóch karabinków do lin poręczowych i przepina się ją w miarę poruszania się na przód. Jeden z karabinków zawsze powinien być przymocowany tak, by w razie odpadnięcia wspinacza, mógł powstrzymać upadek. Amortyzację lotu po odpadnięciu zapewniają absorbery energii płytkowe i taśmowe.

Jak wybrać właściwą lonżę?

Każda lonża przeznaczona do wspinaczki powinna spełniać ściśle określone normy bezpieczeństwa i posiadać właściwe parametry. Tego typu sprzęty wspinaczkowe posiadają ograniczony czas użytkowania i przechowywania, na co należy zwracać szczególną uwagę. Przed każdą wspinaczką trzeba dobrze sprawdzić stan lonży, a w szczególności przetestować prawidłowe działanie absorbera energii. Warto zwrócić uwagę na pracę karabinków. Nie mogą otwierać się zbyt łatwo, aby zapewniać bezpieczeństwo, ale też nie powinny sprawiać trudności w odpinaniu ich podczas wędrówki. Długość lonży powinna być dopasowana do wzrostu użytkownika. Zbyt krótka, będzie uniemożliwiać swbodny ruch. Zbyt długa sprawi, że trudniej będzie dosięgnąć kolejnych karabinków. Przydatnym elementem może też być montowany w wielu lonżach i zapobiegający ich skręcaniu się krętlik.

Lonża to jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdej osoby wspinającej się po drogach turystycznych via ferrata, sprawdź ofertę sklepu. Jej stan wpływa na komfort i przede wszystkim bezpieczeństwo wspinacza. Warto zaopatrzyć się w lonżę dobrej jakości i regularnie dokonywać jej przeglądów.