Kupujemy podstawowy sprzęt wspinaczkowy

Wspinaczka wysokogórska oprócz tego, że wymaga posiadania naprawdę dużej odwagi, doświadczenia i sprawności fizycznej, nie może się obyć również bez odpowiedniego wyposażenia. Oczywiście nie trzeba od razu kupować sprzętu pozwalającego na wspinaczkę na ośmiotysięcznikach, lecz ten podstawowy będzie obowiązkowy. Jaki zatem sprzęt w tym zakresie warto mieć?

Lina wspinaczkowa — jaką wybrać?

Nie da się ukryć, że tym zdecydowanie najbardziej podstawowym elementem wspinaczkowego wyposażenia, jest lina wspinaczkowa. Pełnić ona może nie tylko funkcję asekuracyjną, lecz również komunikacyjną, a także po prostu może ułatwić mocowanie poszczególnych dodatkowych akcesoriów do uprzęży.

Podczas wybierania liny wspinaczkowej koniecznie trzeba mieć na uwadze jednak to, że istnieją na rynku dwa zupełnie odmienne od siebie ich rodzaje. Kupić można linę statyczną lub dynamiczną z www.PolarSport.pl. Jaka jest pomiędzy nimi różnica? Tkwi ona w elastyczności, jaką się obie te wersje charakteryzują. W przypadku modelu statycznego jest ona na bardzo niskim poziomie, więc nie jest zalecana do wspinaczki, ponieważ naprężenie jej może oznaczać bardzo poważne kłopoty zdrowotne i uszczerbek na zdrowiu. Zupełnie inaczej to wygląda w przypadku liny elastycznej, która jest do takich właśnie zadań stworzona.

Dodatkowe wyposażenie

Sama lina to jednak nie wszystko, co będzie potrzebne podczas wspinaczki górskiej. Oprócz tego koniecznie trzeba się wyposażyć w takie elementy jak rękawiczki, odpowiednie buty, a także kask lub magnezje. Dlaczego te rzeczy są tak potrzebne? Zarówno buty, jak i rękawiczki zapewnią stabilne oraz pewne podparcie na skałach, co zapewni przede wszystkim bezpieczeństwo, lecz również efektywne wykorzystywanie posiadanej siły i energii. Bardzo ważne jest tu również posiadanie magnezji, która usuwając wilgoć z powierzchni dłoni, również pozwoli na lepszą stabilność. Kask to oczywiście zabezpieczenie głowy przed spadającymi kamieniami i skałami, co zdarza się bardzo często podczas wspinaczki.