Jak wybrać pierwszy teleskop astronomiczny?

teleskop ze statywem

Oglądanie nieba nie jest zajęciem zarezerwowanym wyłącznie dla astronomów. Prowadzenie obserwacji może być interesującym zajęciem także dla nastolatków czy dorosłych zainteresowanych kosmosem. Obecnie na rynku dostępne są nie tylko teleskopy przeznaczone dla profesjonalistów, można znaleźć tam również modele dla amatorów chcących zgłębiać wiedzę na temat astronomii. Czym należy się kierować wybierając taki sprzęt?

Powiększenie

teleskop dobra jakośćWielu osobom, które chcą dopiero zacząć przygodę z obserwacją nieba wydaje się, że najlepsze są teleskopy astronomiczne umożliwiające bardzo duże powiększenie obrazu, ponieważ taka funkcja pozwala zobaczyć szczegóły obiektów bardzo oddalonych od Ziemi. Trzeba mieć świadomość, że tak duże powiększenie często okazuje się sporym utrudnieniem w trakcie prowadzenia obserwacji, może na przykład znacznie wydłużyć proces lokalizowania wybranego obiektu. Lepszym pomysłem jest zatem sprawdzenie średnicy obiektywu teleskopu. Dobrze by wynosiła nie mniej niż 80 mm, taki rozmiar umożliwi swobodne oglądanie planet takich jak Jowisz czy Mars.

Mobilność

Teleskop astronomiczny nie powinien być zbyt duży, ponieważ może okazać się trudny w transporcie. Zakup dużego i ciężkiego sprzętu może sprawić, że niemożliwe okaże się oglądnie nieba z innego miejsca niż balkon w mieszkaniu czy przydomowy ogródek. Kupując teleskop warto zainwestować również w dobry statyw, który będzie wystarczająco stabilny, aby nie reagować na ruchy wiatru czy delikatne ruchy osoby obserwującej kosmos.

Nie każdy posiada sklep z teleskopami w okolicy, więc najlepszym rozwiązaniem są sklepy internetowe oferujące specjalistyczny sprzęt do obserwowania przestrzeni kosmicznej. Polecam więc sprawdzić ofertę sklepu hobby4men, gdzie znajdziemy teleskopy astronomiczne w bardzo dużym wyborze.