Zima w górach – jak zorganizować bezpieczną wyprawę?

Miłośnicy górskich wędrówek, w którymś momencie swojego życia chcą zdecydować się na pierwszą zimową wyprawę. To zupełnie naturalna potrzeba związana między innymi z chęcią przekraczanie kolejnych granic i sprawdzania siebie w zupełnie nowych warunkach. Poza tym w góry po prostu człowieka ciągnie. Zimowa przerwa bywa uciążliwa i chce się ją jak najszybciej zakończyć. Jak przygotować się do swojego pierwszego razu w górach zimą? Poniżej kilka wskazówek i podpowiedzi.

W góry zimą nigdy samemu

Pierwsza podstawowa zasada bezpieczeństwa dotyczy towarzystwa na wyprawę w góry. Zimą naprawdę nie warto ruszać tam samemu. Lepiej mieć obok siebie innych doświadczonych towarzyszy. Dzięki temu będzie po prostu bezpieczniej. Chociaż samotność w górach wydaje się być czymś naprawdę pięknym, taka wyprawa może zakończyć się tragicznie. Jeżeli stanie się coś wyjątkowo niebezpiecznego, chociażby kontuzja, o którą zimą nie trudno, wsparcie towarzyszy będzie nieocenione i pozwoli zejść niżej, gdzie łatwiej będzie przeprowadzić ratownikom akcję.

Odpowiedni ekwipunek, czyli raki i buty oraz odzież

Kolejna ważna zasada dotyczy skompletowania odpowiedniego ekwipunku nadającego się do wyprawy w góry zimą. Tutaj najważniejsze są buty oraz raki – polarsport.pl/wspinaczka/raki.html. To właśnie one gwarantują odpowiednią przyczepność na śliskim oblodzonym terenie, stają nieodzowne podczas wchodzenia pod górę, nawet jeżeli kąt nachylenia nie jest bardzo duży. Bez raków w góry zimą nie ma nawet się co wybierać. Niebagatelne znaczenie ma również profesjonalna odzież dedykowana dla górskich wędrowców. Chroni ona organizm przed wyziębieniem między innymi w taki sposób, że bardzo dobrze zabezpiecza przed wiatrem. Profesjonalne kurtki bywają bardzo drogie, bo ich wypełnienie stanowi naturalny puch, dlatego warto zaopatrzyć się w taką kurtkę na przykład podczas wyprzedaży odzieży górskiej. Inne ciekawe źródło, dzięki któremu można kupić ją taniej, to aukcje internetowe z odzieżą z drugiej ręki lub lumpeksy. W takich miejscach można trafić na prawdziwe perełki.