W góry – tylko w dobrych butach

Podróż po górskich szlakach przeważnie bywa wymagająca, więc bez dobrego obuwia nie warto wyruszać na żadną pieszą wędrówkę. Istnieją specjalne buty do chodzenia po górach, które najlepiej jest kupić w dobrych sklepach turystycznych.

Jak wybrać odpowiednie buty?

Podstawowe kryterium doboru obuwia do chodzenia po górach to oczywiście rozmiar. Buty nie mogą być za długie ani za szerokie i trzeba to sprawdzić, zakładając obuwie na obie nogi. Niektórzy popełniają błąd i mierzą tylko jeden but lub sprawdzają, czy stopa mieści się w nim na długość, całkowicie pomijając aspekt szerokości. Można zostawić sobie odrobinę luzu we wnętrzu buta, mając na uwadze konieczność założenia grubszych, ciepłych skarpet. But powinien ochraniać nogę do kostki lub powyżej, gdyż pogoda w górach bywa zmienna i nigdy nie wiadomo, czy nagle nie zacznie padać.

Wygoda i jakość

Najlepsze buty górskie charakteryzuje niestety spora cena, ale producent takiego obuwia poza jego wygodą zapewnia też użycie najwyższej jakości materiałów przy produkcji. Nie chodzi przecież o to, żeby niedawno kupione buty zużyły się po kilku miesiącach użytkowania lub aby przestały zapewniać oczekiwaną ochronę przed wilgocią, śliskim podłożem czy wstrząsami. Dobrej klasy modele butów górskich posiadają odpowiednie atesty i w przypadku, gdy nie spełniają oczekiwań, można z dużą pewnością je reklamować.