Co powinieneś wiedzieć przed zakupem kuchenki turystycznej

Wybierając się w góry, należy zadbać o zabranie ze sobą sprzętu, który pozwoli na poradzenie sobie w najróżniejszych warunkach. Przykładem takiego wyposażenia jest przenośna kuchenka turystyczna, która pozwoli na sprawne przygotowanie posiłków w terenie. 

Czym charakteryzuje się kuchenka turystyczna?

Urządzenie to jest niezwykle ważne podczas wszelkich wypraw, zwłaszcza tych trwających kilka dni i dłużej. Istnieją różne rodzaje takiego sprzętu – najpopularniejszym typem są urządzenia na gaz. Paliwem, które spalane jest w celu uzyskania ciepła, jest propan-butan. Obsługa jest bardzo prosta i intuicyjna – gaz do urządzenia można zakupić w postaci jednorazowych pojemników, zwanych kartuszami. Pojemnik na gaz należy umocować na palniku, przez który będzie wydobywał się płomień. Regulacja intensywności płomienia odbywa się za pomocą pokrętła. Transport takich urządzeń jest wygodny – nie zajmują one wiele miejsca, więc nadają się na wyprawy bez samochodu lub innego środka transportu. Kartusze na gaz są z kolei niezwykle lekkie, więc nie stanowią dodatkowego obciążenia podczas przemierzania górskich szlaków. Po wykorzystaniu jednego pojemnika wystarczy go zutylizować i zakupić kolejny, napełniony gazem.

Gdzie przyda się taki sprzęt?

Spektrum zastosowań kuchenek turystycznych z firmy Polar Sport jest niezwykle bogate. Standardowo służą one do przyrządzania posiłków dla głodnych członków wyprawy, zmęczonych długim dniem przemierzania górskich przełęczy. Bez problemu można przyrządzić na nich potrawy, takie jak różnego rodzaju zupy, ugotować makaron z sosem, czy też kaszę lub ryż. Poza gotowaniem, palniki pozwalają też przykładowo na topienie lodu, jak również stanowią źródło ciepła w zimowych warunkach. Takie urządzenia przydają się nie tylko na wysoko położonych szlakach. Równie dobrze można je zabrać na spływ kajakowy, długie trasy rowerowe, czy nocowanie pod namiotami w terenie.