Automat biletowy w transporcie kolejowym – co warto wiedzieć?

Zdecydowana większość społeczeństwa pozytywnie reaguje na widok biletomatów w przestrzeni publicznej. Urządzenia te są coraz powszechniej wykorzystywane nie tylko w transporcie miejskim, ale również w transporcie kolejowym. Dobrze byłoby zatem dowiedzieć się czegoś na ich temat, zwłaszcza jeśli do tej pory nie miało się okazji z biletomatu skorzystać. Warto zapoznać się z rodzajami biletomatów, a także poznać ich największe zalety. Przydatna będzie także wiedza na temat tego, czy są one wolne od wad.

Czym jest biletomat?

Biletomat to nic innego jak automatyczne urządzenie, którego celem jest umożliwienie pasażerom sprawnego zakupu biletów. Zdecydowana większość biletomatów znajdujących się na dworcach kolejowych i w pociągach, umożliwia dokonywanie płatności w kilku formach. Można oczywiście zapłacić za bilet gotówką, ale wiele osób korzysta z płatności przy pomocy karty debetowej. Nie brakuje także podróżnych, którzy zainteresowani będą skorzystaniem z systemu płatności mobilnych. Są to przede wszystkim osoby młode, przywiązane do nowoczesnych technologii.

Rodzaje biletomatów

Automaty biletowe wykorzystywane w transporcie kolejowym dzieli się na automaty mobilne oraz rzecz jasna na automaty stacjonarne. Wydaje się, że te drugie są mimo wszystko popularniejsze. Zazwyczaj montaż tych urządzeń ma miejsce na dworcach kolejowych bądź bezpośrednio w ich pobliżu. Co do zasady, umieszcza się je w takich miejscach, w których będą dostępne dla największej liczby potencjalnych pasażerów. Ważne jest jednak to, aby automat biletowy i korzystający z niego ludzie nie tamowali ruchu na dworcu. Z tego też względu, urządzenia tego typu mogą nie znajdować się w samym centrum dworca, ale na przykład w jakiejś bocznej jego części. Jeżeli zaś chodzi o automaty mobilne, można skorzystać z nich w środkach transportu kolejowego, a więc w pociągach. Skorzystać mogą z nich pasażerowie, którzy nie zdążyli bądź nie mogli kupić biletu w automacie stacjonarnym.

Automat biletowy – jakie są jego największe zalety?

Biletomat posiada naprawdę sporo zalet. Przede wszystkim, umożliwia on kupno biletów na pociąg w wygodny i szybki sposób. Z automatu biletowego Polregio skorzystać mogą nie tylko osoby zapominalskie, ale i takie, które po prostu nie zdążyły kupić biletu. Urządzenie to może usprawnić sprzedaż biletów na transport koleją, przez co kolejki do tradycyjnych kas nie będą tak długie. Niezaprzeczalną zaletą biletomatów jest również to, że płatności za bilet można dokonać zarówno gotówkowo, jak i bezgotówkowo. Tymczasem, w niektórych pociągach za bilet wciąż można zapłacić wyłącznie gotówką. Urządzenia te charakteryzują się także wysoką odpornością na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, a także na niekorzystne warunki atmosferyczne. Niestety, trzeba przyznać, że poleganie wyłącznie na biletomacie może mieć pewne minusy. Urządzenia te nierzadko okazują się bowiem zepsute, a informacja o tym nie jest podana do publicznej wiadomości. Wydaje się zatem, że nie powinno się zostawiać kupna biletu na tak zwaną ostatnią chwilę.