Pies w pociągu – jak przygotować się do podróży koleją z czworonogiem?

Pies w pociągu

Podróżowanie pociągiem jest stosunkowo tanim i komfortowym sposobem transportu. Pozwala także na dość swobodne przewożenie psa, niewywołujące z reguły stresu u zwierzaka. Do takiej podróży, zwłaszcza na większych odległościach warto się odpowiednio przygotować. Jakie zasady należy znać, jeżeli przewozi się psa w pociągu? O czym trzeba pamiętać przed podróżą?

Zasady przewożenia psa w pociągu

Szczegółowe wytyczne dotyczące przewożenia psa pociągiem znajdują się w regulaminach konkretnego przewodnika. Przeważnie jednak są one zbliżone i obejmują:

  • konieczność posiadania biletu na przewóz psa w pociągu,
  • wymóg założenia smyczy i kagańca zwierzakowi,
  • zakaz wchodzenia zwierząt na kanapy, siedzenia,
  • odpowiedzialność za ewentualne szkody czy zanieczyszczenia wywołane przez zwierzaka.

Szczególna zasada dotyczy natomiast psów przewożonych w transporterach. Wtedy koszt przewozu traktuje się jak koszty bagażu, zatem w przypadku najmniejszych zwierzaków przewozi się je bezpłatnie.

Niezbędne przygotowania do podróży z czworonogiem

Pies w pociągu

Aby przygotować zwierzaka do podróży, warto już wcześniej zakupić bilet na jego przewóz, o ile jest wymagany. Pies w pociągu przeważnie bez względu na długość trasy ma bilet zryczałtowany, czyli w stałej cenie. Dzięki temu jego przewiezienie nie wiąże się ze szczególnie wysokimi kosztami. Ponadto należy uwzględnić godzinę wyjazdu i zadbać o to, by zwierzę było wcześniej na dłuższym spacerze, załatwiło swoje potrzeby fizjologiczne. Jeżeli trasa pociągu obejmuje dłuższe przystanki, a podróż ma trwać wiele godzin, warto rozważyć wyprowadzenie psa także w tym czasie.

Pies w pociągu – to może się przydać!

Nawet na krótkich trasach pies w pociągu może potrzebować kilku praktycznych akcesoriów. Należą do nich turystyczne poidło z wodą, ważne szczególnie w upały czy kocyk lub inne miejsce, w którym zwierze mogłoby się położyć. Oprócz tego warto mieć ze sobą również drobną przekąskę czy w przypadku młodszych psów – gryzak albo ulubioną zabawkę. Dzięki temu zwierzakowi podróż może minąć szybciej i bardziej komfortowo.