Światło chemiczne – zastosowanie

światło chemiczne

Światło chemiczne często nazywane jest świetlikiem i ma kształt plastikowej pałeczki, w której wnętrzu znajdują się dwie ciecze. Jedna z cieczy znajduje się w szklanej rurce, która po zgięciu pałeczki pęka. Po połączeniu się cieczy świetlik zaczyna świecić. Niektóre światła chemiczne świecą od 5 minut do nawet 12 godzin.

Sposób działania światła chemicznego

światło chemiczne

Po wymieszaniu ze sobą cieczy znajdujących się w plastikowej pałeczce dochodzi do reakcji chemicznej, która powoduje, że ciecz fotouczulająca zaczyna świecić.
Światło chemiczne z https://www.hobby4men.com/latarki-i-oswietlenie/swiatlo-chemiczne.html może mieć kolor czerwony, niebieski, żółty oraz pomarańczowy i zielony. Świetliki mające zielony kolor emitują światło najdłużej ze wszystkich.
Dostępne są także świetliki IR, które świecą światłem podczerwonym niewidocznym dla gołego oka. Aby światło IR mogło być widoczne użyć należy różnego rodzaju noktowizorów oraz kamer przemysłowych i amatorskich. Czasem światło podczerwone można dostrzec przy użyciu cyfrowych aparatów fotograficznych.

Zastosowanie światła chemicznego

Podczerwone światło może być używane do oznaczania celów lub zostawiania ukrytych wiadomości. Kolorowe światło chemiczne świetnie sprawdzi się jako oświetlenie podczas zabaw nocnych lub spacerów w ciemnościach. Światło chemiczne ma swoje zastosowanie wśród żołnierzy oraz osób pracujących w różnych służbach specjalnych.
Światło chemiczne jest bezpieczne i może być używane przez najmłodszych. Plastikowe pałeczki ciężko jest rozerwać więc nie ma obaw o to, że ciecz może się rozlać lub dziecko może ją połknąć.