Czym jest czołówka i jakie ma zastosowanie?

Czołówka jest lampką, którą można przywiązać do głowy. Podobne rozwiązaniem jest stosowane m. in. przez lekarzy i górników. Przyrząd, dzięki swojemu umiejscowieniu, rzuca snop światła dokładnie tam, gdzie skierujemy swoją głowę. Rozwiązanie to jest zatem o wiele bardziej komfortowe od korzystania ze zwykłych latarek ręcznych.

Stosowanie czołówek przez turystów

Lampki czołowe powinny być używane przez turystów, którzy preferują nocne wędrówki. Dzięki temu, że sprzęt jest przywiązany do głowy, nie zgubimy go w razie potknięcia lub upadku. Noszenie czołówek zaleca się również rowerzystom. Przednie światła jednośladów są często zbyt słabe, by wystarczająco oświetlić drogę. Posługiwanie się mocną lampką czołową powinno rozwiązać ten problem i zagwarantować cyklistom większy komfort i bezpieczeństwo w czasie podróży.

Zadbaj o bezpieczeństwo na biwaku

Latarka czołowa przyda się podczas biwaków. Próby znalezienia potrzebnych rzeczy w nieoświetlonym namiocie można bowiem przyrównać do szukania igły w stogu siana. Włączenie czołówki powinno rozwiązać problem. Co więcej, nadal będziemy mieli wolne ręce, co ułatwi poszukiwania zagubionych przedmiotów. Dobrym pomysłem jest korzystanie z lampki po opuszczeniu namiotu. Dzięki temu, nasi znajomi będą mogli zobaczyć, gdzie się znajdujemy. Poza tym nie potkniemy się na pierwszym wystającym korzeniu czy o leżące na ziemi śmieci lub inne przedmioty.

Nie tylko dla turystów

Czołówka przyda się również w domu. Światło przez nią rzucane pomoże nam podczas naprawiania silnika samochodu czy poszukiwania rzeczy w piwnicy lub szopie. Latarka czołowa ułatwi pracę także hydraulikom lub elektrykom, którzy często pracują w niedoświetlonych miejscach. Mając na czole mocną lampkę, mogą wykorzystać obie ręce do efektywnej pracy. Jak zatem widać, czołówki mają całe mnóstwo zastosowań!